pondělí 8. ledna 2018

A. Kaufman, J. Kristoff: Gemina (R)

Název: Gemina / Gemina
Autor: Amie Kaufman, Jay Kristoff
Překladatel: Richard Podaný
Díl: 2/3
Počet stran: 664
Nakladatelství: CooBoo

Anotace:
Monumentální vesmírná sága, která začala již v Illuminae, nyní pokračuje na palubě Skokové stanice Heimdall, která musí čelit pokusu BeiTechu o její zničení. Hanna je hýčkanou dcerou velitele stanice, Nik naopak rebelujícím členem ze špatné rodiny. A zatímco se oba potýkají se životem na tom nejnudnějším místě v celém vesmíru, netuší, že se k nim blíží zkáza. Avšak ihned po začátku útoku jsou oba odhodláni bránit svůj domov. Obránci ovšem umírají jeden po druhém, skoková brána je poškozena a hrozí, že po zhroucení červí díry by mohlo dojít k narušení časoprostorového kontinua a jeho roztržení na dvě části. Takže Hanna a Nik bojují nejen o život svůj a život posádky Hypatie, která se k nim blíží, ale i o osud celého vesmíru.


Pokračování úspěšné knihy Illuminae je tady. Nový příběh, nová vesmírná stanice, nové postavy. To vše v přímé návaznosti s Illuminae. Skoková stanice Heimdall je důležitým místem pro cestování vesmírem, ale i velice nebezpečným. Další vesmírnou honičkou vás budou tentokrát provázet Niklas, zločinec a člen nevábně proslulé rodiny a Hanna, vážená dcera velitele stanice.

Čekáte stejnou pecku jako Illuminae? Nepouštějte se do toho. Snižte nároky. Užijte si čtení, jako kdyby tu nebyl žádný díl předtím. Gemina je s Illuminae naprosto nesrovnatelná, zasmějete se u ní stejně, budete napjatí, ale z celé situace Heimdallu nebudete tak zdrceni jako z Illuminae. Upřímně nevím, jestli za to může zápletka nebo to, že mají autoři očividně strach zabíjet hlavní postavy a postihujete je tzv. Stormtrooperský syndrom, což v Gemině znamená, že ani deset záporáků s ultramoderním vybavením nemá proti hlavním postavám nejmenší šanci (kromě jednoho jediného případu).

Hlavní postavy jsou skvělé. Nika jsem si oblíbila téměř okamžitě, tvoří skvělý tým s kýmkoliv a celé to tajemno kolem něj pro mě bylo velmi lákavé. Hanna tak skvělá od začátku nebyla. Pár desítek stran jsem si myslela, že se z ní vyklube otravná princezna, která bude do všeho jenom kecat a dělat chytrou, ale nakonec jsem se mýlila. I Hanna je dobrá postava, autoři si s ní krásně vyhráli.

Ani v Gemině nechybí grafické vychytávky. Můžete si užít čtení ve spisech, přepisech kamerových záznamů, online chatech, plánech lodi a dokonce si úplné novince - Hannině ručně psaném deníku. Vzhledově Gemině opravdu nic nechybí.

Řekla bych, že je tu víc řešení toho, jak porazit flotilu, která napadla Heimdall než samotného boje s ní. Vyloženě to ale nevadí. Věřím, že někomu se to nebude líbit, ale čtení Geminy rozhodně nuda nebude. Na některé věci přijdete dříve než hlavní postavy a některými vás naopak překvapí. Navíc jako velké plus vidím to, že nemusíte mít přečtené Illuminae k tomu, abyste mohli číst Geminu. Na konci série to určitě bude více než vhodné mít přečtené všechny díly, ale tohle ještě není konec.

Ve výsledku Geminu hodnotím slabšími čtyřmi body z pěti, nebyla to žádná pecka, ale díky vtipům a grafickému zpracování se z knihy stává lehký nadprůměr. Hlavní postavy pro mě byly zajímavější než Kady a Ezra, ale zápletka ne. Geminu doporučuji komukoliv, kdo má rád sci-fi a nebojí se ponořit se do nesmírně propracovaného příběhu.
Vaše Poki

- slabá zápletka
- neporazitelnost hlavních postav

+ grafika
+ charaktery
+ není potřeba mít přečtený první díl


Celkové hodnocení:

4/5

Zdroje:

2 komentáře:

  1. Výborná recenze :) Četla jsem Illuminae a to bylo skvělé, takže pokračování rozhodně musím mít :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky. :) Já se teď už můžu jenom těšit na finále. :D Doufám, že bude alespoň stejně dobré jako Illuminae. :D

      Vymazat