pondělí 15. ledna 2018

5 důvodů proč číst e-knihy


E-kniha nebo-li elektronická kniha je moderní verze knihy papírové, můžete ji číst na svém telefonu, tabletu nebo speciální čtečce. Díky tomuto modernímu výdobytku se knihomolové rozdělili na tři skupiny. Jedna skupina e-knihy striktně odmítá, druhá přešla z papírových knih pouze na elektronické a třetí je to buď jedno nebo čtou obojí. A já bych se s vámi teď chtěla podělit o pět důvodů, proč si myslím, že jsou e-knihy dobré a neměly by se odsuzovat.

1. Papír je papír, ale co když chybí světlo?
Občas se vyskytne situace, kdy si nemůžete jen tak přečíst knihu. Jedete třeba zrovna autobusem, kde si nad sebou nemůžete zapnout lampičku a musíte tak čtení přerušit. Elektronická kniha tenhle problém naprosto vyřešila. Ať už máte telefon nebo čtečku knih, jas si můžete nastavit podle vašeho mínění. U čteček knih navíc jde jas i vypnout, kdyby vás z obrazovky bolely oči.

2. 800 stran vs. zdravá záda?
Představte si, že čtete několikaset stránkovou knihu a musíte ji každý den tahat s sebou, jelikož si čtením krátíte dlouhou chvíli cestou do práce. 800 stran v batohu nebo kabelce není žádná sranda a pokud nechcete mít v budoucnu problémy, bylo by dobré se nad tím zamyslet. A co teprve, když jedete na dovolenou k moři a berete si s sebou čtyři knihy? Stálo by za povážení, jestli by se vám nevyplatilo knihy pořídit i v elektronické podobě.

3. Zaplatit víc za papír nebo se spokojit s elektronikou?
Je tomu už tak, že papírová kniha vypadá krásně v knihovničce a lidem v parku můžete dávat na obdiv váš skvělý literární vkus. Ale co takhle ušetřit sto korun za knihu, která se vám ve výsledku nebude ani líbit? Osobně to dělávám tak, že si v elektronické podobě pořizuji knihy, u kterých si nejsem jistá, že se mi budou líbit. Pokud se mi opravdu hodně líbily, zvažuji koupi knih papírových.

4. Povinná literatura přímo pod nosem?
Připravujete se na maturitu, ale nemáte knihovnu zrovna po cestě? Některá starší díla se dají sehnat i zadarmo nebo za pár korun. Už nemusíte řešit, jestli je na knihu několika týdenní čekačka, stačí pár kliknutí na internetu a máte ji.

5. Když už vám knihovna přetéká a nevíte, co s tím
Jasně, můžete nějaké knihy prodat, ale kolik místa to vyřeší? Co takhle si zakoupit další knihy v elektronické podobě, investovat do čtečky knih a kupovat jenom ty, které byly opravdu výjimečné a skvělé? Věřte, že i některé babičky a dědečky s přístupem k internetu by mohla čtečka knih potěšit. Nebolí z ní oči, mohou si text zvětšovat dle potřeby a mají v zařízení takovou menší knihovnu.

Budu ráda, když mi v komentářích zanecháte i svůj názor na e-knihy. Je mi jasné, že jsem v článku nezahrnula všechny důvody, proč jsou e-knihy dobré a chybí tu názory, proč jsou papírové knihy lepší, a proto budu ráda i za protiargumenty.

E-knihy můžete nakupovat například na webu ereading.cz, kde probíhají často výhodné slevové akce na knihy všech žánrů.
Vaše Poki


5 komentářů:

 1. Pro mě jediná věc kvůli které o čtečce uvažuji - prostor. Jsem zarputilý knižní "mazlič" a sběratel. :-D Čtečku bych si pořídila možná kvůli takovým těm knihám, co vím, že nebudou až takový zázrak, ale chci je zkusit, nebo už jsou k nesehnání. :-D Jenže takových knih až tolik nečtu a čtečka není úplně levná záležitost a také se obávám, že bych si na ni nezvykla, zkoušela jsem to a strašně mi vadilo to nic, co jsem držela v ruce a nejsem schopná z žádné obrazovky číst delší text. Z mobilu to nejde fakt vůbec a třeba i skripta jsem si tiskla, protože z pc se ani nic nenaučím...:-D Jsem v tomhle strašlivě staromódní, ale s ohledem na prostor a přes 3000 knih v knihovně k tomu asi dojít budu muset...:-D

  OdpovědětVymazat
 2. Využívám jak e-knihy, tak klasické papírové knížky. A na e-knihy mám stejný názor, čtu hlavně v autobuse, ve škole a nechce se mi tahat těžké knížky, pár maturitních knih jsem přečetla v e-podobě a pár v normální. No a když jsem doma, tak čapnu klasickou papírovou knížku.
  BLOG: Svět nad hlavou

  OdpovědětVymazat
 3. Zatím jedu oboje, pomalu ale jistě přecházím na ebooky :) Sice jsou knižní série, které mám doma v papíru, ale jinak už taky čtu převážně na čtečce :)

  OdpovědětVymazat
 4. Důvody to jsou skvělé :) Moje knihovnička vážně přetéká, tahat v kabele 1000stránkového Mořeplavce nebyla sranda a to světlo také někdy chybí :) E knihy mají výhody, ale čtu je nerada. Mám pocit, že se do nich nedokážu pořádně začíst :)

  OdpovědětVymazat