pondělí 24. července 2017

Jeff Kinney: Deník malého poseroutky (R)


Název: Deník malého poseroutky / Diary of a Wimpy Kid
Autor: Jeff Kinney
Díl: 1/11
Počet stran: 224
Nakladatelství: CooBoo

Anotace:
Když je vám tak jedenáct, může to být fakt opruz. A nikdo to neví líp než Greg Heffley, protože se najednou ocitl na víceletém gymplu, kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně. Deník malého poseroutky není jen tak obyčejný deníček. Greg tenhle sešit dostal od mámy. A to přesto, že deníky jsou přece jenom pro holky! Takže si nemyslete, že to bude nějaké „milý deníčku“ tohle a „milý deníčku“ támhleto. Navíc tohle vlastně není deník, to jsou ZÁPISKY. Greg si prostě zapisuje a čmárá obrázky ke všemu, co se kolem něj děje. Píše o svém otravném starším bráchovi, o potrhlém kamarádu Rowleym, o každodenním boji o přežití ve škole, o jednom fakt děsivém domě hrůzy, o kreslení komiksů pro školní časopis a taky o Sejru... Jeff Kinney, autor a ilustrátor v jedné osobě, vytvořil hrdinu, který sice vypadá trochu neobvykle, ale na druhou stranu je to vlastně úplně normální puberťák.


Ne, není to deníček. Greg tenhle sešit dostal od mamky a jasně jí řekl, aby nekupovala žádný, kde by bylo na obálce napsáno "Deník" nebo "Deníček". Jsou to zápisky a Greg si do nich zapisuje úplně vše, od příhod přes geniální nápady až po stížnosti. Říkáte si, že jedenáctileté dítě si nemá na co stěžovat? No, tak to se připravte na dávku dětských problémů a patálií.


Greg má staršího bratra, který hraje v kapele a neustále si z Grega utahuje, takže Greg se musí neustále držet na pozoru a hlavně se neztrapňovat. Jenomže ono je to s tím ztrapňováním opravdu těžké, když vás máma donutí přihlásit se do školního divadla a vy si vyprosíte roli stromu, abyste nemuseli zpívat a nakonec zjistíte, že stejně zpívat budete. Jako kdyby nebylo dostatečně ponižující to, že na vás kamarádi na školních chodbách křičí, jestli byste si k nim nepřišli odpoledne HRÁT. Na to slovo už jste přeci moc staří!

V čem je tahle kniha dobrá? Úplně ve VŠEM. Je zábavná, pro každou věkovou kategorii a zajímavá. Ani jednou se mi nestalo, že bych chtěla dobrovolně knihu odložit a jít dělat něco jiného. Deník malého poseroutky je ideální čtení na víkend po náročném týdnu, dovolenou, pro děti i pro seniory. Dá se číst kdykoli a je pro všechny věkové kategorie. Minimálně já jsem se do něj naprosto zažrala a to už nepatřím mezi nejmladší. 

Zaujme především humorem. Není strany, u které bych se nezasmála. I když je to kniha cílená na děti, tak jsem se necítila hloupě, že ji čtu. Neobsahuje fekální ani černý humor, ale ani humor typicky dětský. Navíc na každé straně je minimálně jedna ilustrace, která všechno skvěle dokresluje. Na některých nechybí ani textové bubliny s doplňujícím vtipem. Celá grafika je vlastně hodně hravá, na stránku se tak vejdou 2-3 odstavce o pár větách.


Obálka se bude vyjímat v každé knihovničce. Zdá ve vám vaše knihovnička ponurá? Chtěla by zesvětlit? Rozveselit? Kupte si Poseroutku! Hravé a barevné obálky, které u vás na poličce rozhodne vyniknou. Není to tak, že by měli propracovanou kresbu jako třeba Zeměplocha, ale prostě k sobě hezky ladí a na první pohled zaujmou. 

První čtení pro děti - ideál. Já jsem vyrůstala na interaktivních detektivkách pro děti a Čtyřlístku, ale vůbec bych se nezlobila, kdyby se mi do rukou dostal Deník malého poseroutky. Je to kniha plná kreativních nápadů, nabitá humor a hlavně z ní vyzařuje dětství a začínající dospívání. Je na ní navíc moc hezky ukázané, že každé dítě dospívá v jiném věku, proto je tam velký rozdíl mezi Gregem (záleží mu na názorech ostatních, snaží se zaujmout, chtěl by popularitu) a Rowleym (je mu jedno, co si o něm myslí ostatní, hlavně když na něj nebudou zlí a bude se moct kamarádit s Gregem).
Vaše Poki

- nic

+ ilustrace
+ velká a hravá písmena
+ udrží čtenáře v pozoru
+ vhodné pro všechny věkové kategorie


Celkové hodnocení:

5/5

Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat