pondělí 17. července 2017

5 důvodů proč si přečíst Zeměplochu


1. Rozmanitý svět, plný nebezpečí
Svět, ve kterém sice hrdinové zachraňují nebohé panny, ale pálí knihy a jde jim hlavně o peníze. Svět, ve kterém se nachází město, kde nemůžete krást, dokud nepatříte do cechu zlodějů a nemůžete vraždit, dokud nepatříte do cechu vrahů. Draci, které vidíte jenom tehdy, když v ně věříte, létající ostrovy, pyramidy, ve kterých nesmíte říct číslo osm nebo se stane něco opravdu zlého, magická pole, ve kterých pochodují keře a tak dále. Zdá se vám to divné, bláznivé, na hlavu postavené? No, ještě jsem vám neřekla, že Zeměplocha je země, která je postavená na čtyřech slonech, kteří stojí na želvě, která pluje nekonečným vesmírem.

2. Tonička Bolavá
Tonička Bolavá - nejlepší ženská hrdinka na světě (dobře, nečetla jsem všechny knihy, ale i tak si to dovolím tvrdit). Zeměplocha je vlastně plná ženských hrdinek, které po první knize nelezou člověku na nervy, ale Tonička je opravdu ta nejlepší. Malá holka, která si usmyslí, že porazí nestvůry tím, že je praští pánvičkou, jde a udělá to. Proč? Protože jí nikdo nikdy neřekl, že nemůže. A přesně proto se taky stala čarodějkou a začala dělat věci, do kterých by normálně ani blázen nešel.

3. Odpočinek, zábava a poučení
Není Zeměplošské knihy, nad kterou byste se nezasmáli. Nechci tvrdit, že obsahuje nějaký unikátní humor, který nikde jinde nenajdete, ale každopádně je ho tam plno. Navíc jsou zde značně satyrické vtipy, které naráží na naši realitu, politiku, stereotypy a tak podobně. Jenomže zábava není všechno a tak můžete narazit i na morální poučení, které z příběhu vyplývá.

4. Hlavní postava je idiot
Nebaví vás jedna? Ok, přejděte na jinou. Příběhy ze Zeměplochy se netočí pouze kolem jedné nebo dvou postav. Točí se kolem desítek postav z různých koutů Zeměplochy. Když vás nebaví (jako mě) Mrakoplaš, přejdete na Smrtě, nebaví vás Smrť, přejdete na Noční hlídku a tak dále. Zkrátka a jednoduše - nemusíte s nikým ztrácet čas.

5. Obálky!!!
Nádherná kresba obálek, která vynikne v každé knihovně a knihovničce. I kdyby jste se Zeměplochou podložili stůl, tak vám pokaždé vykouzlí na tváři úsměv. Navíc to jsou malé a skladné knihy, takže na cestování jako stvořené. A teď už na nic nečekejte a jděte číst!

Více o Zeměploše si můžete přečíst na webu - odkaz, naleznete tam i průvodce časovou linií knih. Nezapomeňte mi do komentářů napsat vaše důvody, proč číst Zeměplochu. :)
Vaše Poki
Zdroj:

2 komentáře:

 1. Zeměplocha je skvělá, aktuálně ji mám rozečtenou - jako dalšího čtu Otce prasátek, tak se dost těším. Dělá mi společnost na cestách a občas doufám, že při čtení nevypadám jako nějaký šílenec. Ono je to prostě jen šíleně vtipné (zvlášť takový knihovník!).
  https://jaderna-knihomolka.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nedávno dočetla Pastýřskou korunu. :D Krásný díl. :)

   Vymazat