pondělí 27. března 2017

Jak začít číst


Už dlouho přemýšlíte o tom, že byste si chtěli něco přečíst? Chcete začít číst, ale nevíte jak na to? Nevíte, kterou knihu si vybrat? Dávat na rady ostatních není vždycky dobrá věc, ale třeba vám právě tenhle článek pomůže v hledání si své vlastní cesty ke čtení, minimálně já v to doufám. Nechte se motivovat do čtení a nezapomeňte se podívat i na ostatní články v rubrice.

1. Najděte si knihu, která vás bude bavit
Ať už to bude Spider-Man nebo Hra o trůny, jděte jedině do toho, co vás bude bavit. Je velmi pravděpodobné, že vás nechytne to, co přivedlo ke čtení zrovna vaší mamku. Snažte se najít si svoji knihu sami. Pokud ovšem opravdu potřebujete radu, tak požádejte o radu někoho, kdo vás dobře zná.

2. Nezačínejte maturitní klasikou
Je možné, že někoho právě tahle klasika chytne, ale rozhodně to je naprosté minimum oproti těm, které to naopak odradí. Farma zvířat se sice rychle čte a je to zajímavá četba, ale pokud v ní neuvidíte smysl, začnete si říkat, jak je to stupidní. Čtení mezi řádky a chápání souvislostí není o inteligenci, nespoléhejte na ni. Jděte radši do něčeho, co vás opravdu zajímá.

3. Nepouštějte se do zbytečně dlouhých knih
Snažte se vyhnout dlouhým románům, ve kterých se ztrácí i zkušený čtenář. Esmeralda byla ta, co zabila Adriána? Nebo to možná byla Aurora? Přesně takhle by to při čtení vypadat nemělo. Tahle rada platí ovšem i naopak, nepouštějte se ani do krátkých knih, na padesátistránkové knize se opravdu nenaučíte užívat si požitku ze čtení a nevytvoříte si ten správný návyk.

4. Najděte si klidné místo, kde vám bude dobře
Rádi trávíte čas spaním? Čtěte si před tím. Nemáte na čtení čas? Čtěte si ve vaně nebo v MHD. Ale pozor, nepřejeďte svou zastávku a rozhodně nečtěte v autě! Hledání vhodného místa na čtení může být ještě větší oříšek než hledání té správné knihy, ale nebojte, číst si jde opravdu téměř všude. Já si například čtu během načítání počítačových her, takže i takhle se to dá skloubit.

5. Papírová kniha není jediná cesta
Žijeme v 21. století, ukažte mi někoho, kdo nemá telefon. Nemusíte nutně číst papírové knihy, můžete si dát knihu do mobilu a poslouchat ji. Existují i e-knihy, které si můžete stáhnout do čtečky, tabletu nebo opět vašeho mobilního telefonu a číst si klidně ve škole pod lavicí.

6. Pokud vás kniha nebaví, tak ji odložte
Nenuťte se do toho. Mozek pracuje velmi složitě a právě tohle nucení do čtení by vám v mozku mohlo postavit bariéru, která půjde jenom těžko překonat. Nenechte mozek, aby si spojil čtení s utrpením a nudou. Snažte se nezačít s čtením jenom proto, že vám někdo (učitel, rodič...) říká, že byste měli číst. Začněte pro sebe a čtěte si pro radost. Překonejte předsudky o tom, že musíte přečíst aspoň jednu knihu týdně, aby z vás byl čtenář. Čtěte klidně jednu knihu za měsíc, za dva. A teď se konečně někde posaďte a dejte se do čtení.
Vaše Poki

2 komentáře: