neděle 26. února 2017

Dominik Feri: Tak jsme lajkovali (R)

Název: Tak jsme lajkovali
Autor: Dominik Feri
Díl: 1/1
Počet stran: 264
Nakladatelství: BizBooks

Anotace:
Dominik Feri sestavil jedinečného průvodce, který vás provede spletitým světem sociálních sítí.

Vymknuta ze svých kloubů doba šílí. Pryč jsou časy, kdy šlo všechny ty internety a počítače zakázat. Teď se s nimi musí žít. A Tak jsme lajkovali vám poradí jak na to. 20letý autor Dominik Feri vás osobitým způsobem provede soudobým životem a zákoutími sociálních sítí. K tomuto zásadnímu úkolu si na pomoc přizval několik desítek osobností internetu, které vám začátek milénia představí po svém. V tomto polytematickém sborníku vám namátkou Adam Gebrian představí architekturu, Michael Třeštík poskytne vhled do umění, Jiří Ovčáček zase do politiky, Jan Šibík do fotografie, Josef Šlerka a Jakub Horák do marketingu. Kniha tak představuje mnohobarevnou kroniku dneška, jež se neomezuje na povrchní popis, ale klade si za cíl hledat souvislosti a čtenáři otázky spíše klást než na ně odpovídat. Tak jsme lajkovali obsahuje vše, co potřebujete znát, abyste v našem věku obstáli.


Používáte Facebook? Instagram? Twitter? A víte, že proslavit se může v dnešní době opravdu každý? Sociální sítě nám poskytují nové možnosti, jak se proslavit a "být vidět". Na Facebooku si můžete psát dlouhé statusy, kde vypíšete všechny své názory na dané téma nebo sdílet články a fotky s přáteli. Vlastně ne pouze přáteli, mohou vás sledovat i naprosto neznámí lidé, když jim to povolíte. Dominik Feri vyzpovídal slavné osobnosti internetu a vše nacpal do jedné knihy.

Celá kniha je rozdělená do dvou částí. Ta první - glosy (nebo-li statusy) Dominika Feriho a rozhovory s hosty. Hostů rozhodně nebylo málo a jména nebyla neznámá. Objevují se zde například Jiří Ovčáček, Martin Konvička, Vladimir 518 a Dan Přibáň. Jediné, co bych ohledně vzhledu vytkla, je způsob, kterým se kniha čte. Nečte se totiž zleva doprava, ale knihu si otočíte a čte se svrchu dolů. Tím pádem jsem knihu mohla číst pouze doma, nejlépe u stolu. Já osobně čtu knihy většinou v posteli nebo ve vaně, proto pro mě byla velmi nepraktická. Slyšela jsem i Dominikovo vysvětlení ohledně provedení, prý to má znázorňovat scrollování na Facebooku, ale eh...

Některé rozhovory se mi opravdu moc líbily, například Dan Přibáň a jeho názor na sociální sítě. Rozhodně doporučuji ho sledovat na Facebooku, já jsem s tím po přečtení knihy začala. Některé byly až přehnaně dlouhé, ne že by bylo hostům kladeno moc otázek, spíš odpovídali opravdu zdlouhavě. Já si radši přečtu kratší odpověď než delší, ve které se odbíhá od tématu. Neřekla bych, že by s tím Dominik mohl něco udělat, leda že by do odpovědí zasáhl a přepsal je, což by nemuselo dopadnout dobře. Občas se mi dokonce zdálo, že se Dominik bojí píchnout do vážnějšího a více kontroverzního tématu. Opravdu se držel hodně při zemi, i když měly osobnosti mnohem více potencionálu.

Obecně měla kniha mnohem více potencionálu. Moc si mě nezískala. Dominik v úvodu jasně psal, že kniha má hlavně archivní důvod. Mladší generace se jednou budou učit o naší době a bude potřeba, aby měly z čeho čerpat. Pro tento účel si myslím, že je kniha skvělá, ale momentálně je to průměr, čemuž samozřejmě odpovídá mé hodnocení.

Někteří dotazovaní se mi líbili a jiní zase ne. Řekla bych, že to je naprosto přirozené a není problém, aby člověk (pro něj) nezajímavé rozhovory přeskočil. Glosy nádherně doplňují knihu, jsou umístěny vždy za rozhovory a tvoří tak vtipnou vsuvku mezi někdy trochu vážnými rozhovory. Není mi líto, že jsem si knihu koupila a přečetla jsem si ji. Rozhodně mi představila pár nových a zajímavých lidí, které nyní sleduji, ale bohužel musím strhnout body za provedení. To, že se mi kniha nečetla dobře je zásadní kritérium hodnocení. Chyběly mi tam autorovy myšlenky, reakce na rozhovory, jeho vlastní názory, přece jenom je to kniha, ne časopis.
Vaše Poki

- způsob, jakým se kniha čte
- nevyužitý potencionál

+ skvělí hosté
+ oddechové statusy Dominika Feriho

Celkové hodnocení:

3/5

Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat