neděle 26. února 2017

B. A. Sáenz: Aristoteles a Dante objevují záhady vesmíru (R)

Výsledek obrázku pro aristoteles a danteNázev: Aristoteles a Dante objevují záhady vesmíru / Aristoteles and Dante Discover the Secrets of the Universe
Autor: Benjamin Alire Sáenz
Díl: 1/2
Počet stran: 368
Nakladatelství: CooBoo

Anotace: Aristoteles je naštvaný teenager, který má bratra ve vězení. Dante je všeználek s nezvyklým pohledem na svět. Tihle dva kluci se potkají na koupališti a zdá se, že nemají zhola nic společného. Ale protože jsou oba samotáři, začnou spolu trávit čas a zjistí, že jejich přátelství je opravdu neobyčejné - takové to, které změní životy a vydrží navždycky. A díky němu také Ari i Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě.


Pokud podle anotace čekáte příběh o přátelství dvou kluků, tak vás budu muset zklamat. Jde tu o mnohem víc. Proces dospívání, který si zažil každý z nás, hledání sebe sama. Kluk jménem Aristoteles potká kluka jménem Dante. Zvláštní náhoda se jmény, nemyslíte? Zřejmě to není pouze náhoda, ale o tom by se dalo dlouze polemizovat. Aristoteles je introvert, který nedokáže s nikým mluvit. Vlastně ani nechce. Nemá žádné přátele a tak chodí na bazén, i když neumí plavat. "Můžu tě naučit plavat," zněla věta, která všechno začala. Aristoteles tápe ve světě dospívání, neví kdo je, nezná svého bratra a rodiče s ním odmítají mluvit.

Na druhé straně Dante se s každým velmi rychle spřátelí a dokáže se opravdově bavit. Rád zkouší nové věci jako alkohol, holky, kluky... Je nepochopený umělec. Přes všechny ty opaky mají s Arim jedno společné, Dante nemá přátele. Čeká vás příběh plný lásky a trápení dospívajících kluků.
Každý dospívá jinak, různě rychle, různými způsoby. Někdo je nepředstavitelně a bezdůvodně naštvaný na celý svět a někdo nechápe, proč tu vlastně je a jestli má cenu pokračovat. I naši hrdinové si prochází vlastní cestou, potýkají se s výše zmíněným alkoholem, drogami a rozdílnými sexuálními orientacemi. Zjišťují, že lidé nemusí mít nijak zvláštní důvod pro to, aby vás neměli rádi.

Celá kniha je psaná z pohledu Aristotela. Kapitoly jsou různě velké, některé na jednu stránku, některé na čtyři. Ale to, co mi opravdu vadí, je zmatek v dialozích. Kolikrát jsem si musela dialog číst několikrát, abych poznala, kdo co říká. Kromě toho je autorův styl až dětský a opravdu velmi jednoduchý. Mně osobně to vyhovovalo, ale nemusí to vyhovovat každému.
Po dočtení mě zalila obrovská vlna štěstí, za ně, za jejich šťastné konce. Během příběhu se mi střídaly pocity jako strach, radost (ano, několikrát jsem se musela hlasitě zasmát), smutek a překvapení. Ten nepředvídatelný děj mě naprosto ubíjel, v dobrém slova smyslu. Líbí se mi, kolik místa autor nechal pro fanfikce, jelikož zmínil okrajově pár témat, na které se dá v budoucnu dobře psát (Aristoteles a jeho teta, Aristotelův otec - válečný hrdina...). Můžete tak nechat vyřádit i svojí fantazii.
Nemohla jsem se od čtení odcucnout. Jednoduše to nešlo. Chtěla jsem s nimi objevovat záhady vesmíru a zajímalo mě, na co dál ještě přijdou. Dle mého je největší záhadou vesmíru právě dospívání a zkrátka, jestli chcete, jestli potřebujete někoho, kdo by při vás stál, během tak těžkého období, Ari a Dante tady budou právě pro vás. Neodejdou, budou tu navěky, uvězněni v knize, která pomáhá pochopit.

Upřímně nedokážu přesně vyjádřit všechny ty pocity, které jsem po a během čtení zažila. Prostě mi jednoduše došla slova. V žánru Young Adult se jedná o unikát, je naprosto jiná než ostatní a zabaví (snad) všechny. Neznám nikoho, kdo by nemiloval Aristotela a Danta, proto musím doporučit i vám se přidat k této komunitě. Mimochodem, už jenom kvůli té obálce stojí za to mít ji v knihovničce.
Vaše Poki

- zmatenost dialogů

+ obálka
+ charaktery postav (i vedlejších)
+ čtivost
+ jednoduchost

Celkové hodnocení:

5/5

Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat