pondělí 2. října 2017

Stephanie Garber: Caraval

Název: Caraval / Caraval
Autorka: Stephanie Garber
Díl: 1/2
Počet stran: 432
Nakladatelství: Egmont

Anotace:
Než vstoupíte do světa Caravalu, mějte na paměti, že je to jen hra. Ať už jste o Caravalu slyšeli cokoli, určitě se to nevyrovná realitě. Je to víc než hra! Je to magie. Scarlett vždy toužila Caraval zažít a letos dostala pozvánku. Jenže vzápětí unese její sestru Tellu tajemný režisér celého představení. Není se čeho bát, Caraval je přece jen zdání. Ale co když ne? Ať už je to jakkoli, Caravalem musí Scarlett projít i se zlomeným srdcem a sestru rychle najít, než se spustí nebezpečný dominový efekt následků a navždy ji ztratí.

Přestavte si hru plnou kouzel, magie a romantiky, o které se všude mluví a všichni, kteří o ní ví, touží se jí zúčastnit. Scarlett se jí od mala touží účastnit. Psala Legendovi, tvůrci Caravalu, dopisy, aby se svými úžasnými herci přijel i na jejich ostrov. Bez odpovědi, po mnoho let. Jednoho dne však přijde dopis adresovaný právě jí. Pozvánka na Caraval. Se svou sestrou Tellou se tak vydává na Legendův soukromý ostrov, účastnit se té nejtajemnější hry. Scarlett se setká s věcmi, které nikdy nezažila a vy u toho můžete být s ní.

Hned na začátek se musím přiznat, že žít ve světě Caravalu, toužila bych se ho zúčastnit také. Z vyprávění Scarlettiny babičky a všech informací okolo se Caraval jevil jako nejúžasnější hra, která jen může existovat. Magie, kouzla, dobrodružství, možná i láska a velmi cenná výhra. Představivosti se meze nekladou a v téhle knize se dalo vykouzlit opravdu mnoho tajemna a magie. Velká škoda, že se tomu tak nestalo.

Autorka psala sice poutavě a čtivě, ale to nestačilo. Hned na začátek se vrhnu na postavy, které na mě zanechaly ten příšerný dojem. Scarlett, zajímavá postava, která byla plná odhodlání, lásky a zodpovědnosti, ale naprosto postrádala pořádný charakter, který bych po hlavní hrdince požadovala. Tella, Scarlettina sestra, byla její naprostý opak. Naivní a trochu hloupá holka, která toužila po lásce a tahala za nos každého hezkého kluka. Jako mnohem výraznější charakter se mi zdál Julian, námořník, který byl ovšem až moc dokonalý. Tajemný kluk z kraje bez zákonů, plný šarmu a odvahy. O vedlejších postavách ani nemluvím, ač si troufám tvrdit, že Legenda bude asi nejpropracovanější postavou z celé série.

Chování postav mi přišlo otravné, dialogy nepřirozené. Někde mi chyběly popisy okolí, Caraval je velmi obsáhlá a komplikovaná hra, bylo pro mě docela těžké si některé, zejména ty akční, scény vybavit. I přes to všechno si troufám říct, že Caraval je dobrá kniha. Proč? Protože jsou příběh, zápletka a všechna ta tajemství naprosto skvělé.

Od začátku je kniha nabitá napětím a Scarlett se s ničím nezdržuje. Plní jeden úkol za druhým, občas zaváhá, ale je vidět, že je plná adrenalinu a obrovského odhodlání hru vyhrát nebo minimálně dojít na její konec. Autorka se nebála zamotat čtenářům hlavu, a i když na mě to tak úplně neplatilo, alespoň mě to zmátlo. Konec jsem si představovala všeljak, ale to, jak proběhl, to rozhodně ne. Tak nakonec i pro mě se v knize ukrývalo překvapení.

Velmi chválím obálku, která je přejatá z originálu a vypadá prostě nádherně. Ač jsem četla Caraval jako e-knihu, tak je mi líto toho, že se Egmont neuchýlil (nebo nevyjednal) i k různým obrázkům, které jsou v originálu. Pokud byste si knihu kupovali v angličtině a sundali přebal, měli byste mít na deskách jeden ze čtyř různých obrázků. Celý dojem ze hry se tak stává skutečnějším. Každopádně tím nechci české vydání nijak poškodit, je krásné i bez toho.
Díky nápadu, svižnosti čtení a napínavému konci jsem se rozhodla knihu hodnotit kladně. Doporučuji ji čtenářům, kteří by chtěli poznat kouzelný svět, zahrát si romantickou, ale i nebezpečnou hru Caraval a poznat hlavní hrdiny po svém, nikoli z mé recenze. A pozor, nenechte si moc zamotat hlavu.

Ukázka z knihy je dostupná zde.
Vaše Poki

- nepřirozené chování postav
- málo popisů prostředí

+ obálka
+ nápad a příběh
+ čtivé a svižné


Celkové hodnocení:

3/5


Recenzní výtisk poskytl
Zdroje: 

Žádné komentáře:

Okomentovat