neděle 26. února 2017

Victoria Schwab: Archiv (R)

Název: Archiv / The Archived
Autor: Victoria Schwab
Série: The Archived
Díl: 1/3
Počet stran: 336
Nakladatelství: CooBoo

Anotace:
Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie.
Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala.
Jedním z mnoha pravidel Archivu je, že v něm musí být naprosté ticho. Některé Historie totiž mají lehký spánek a stačí málo, aby se vzbudily. Ale teď jako by někdo neklidné mrtvé budil záměrně, z Archivu jich uniká víc a víc, a někteří mají dokonce pozměněné vzpomínky. A je na Mac, aby vypátrala, proč se to všechno vlastně děje a kdo za tím stojí, pokud možno dřív, než celý Archiv padne a ona přijde i o to málo, co z jejích blízkých zbylo…

Recenze:

Pokud hledáte knihu, která má naprosto neokoukané téma, tak jste ji právě našli. Neměla jsem velká očekávání od knihy a nechala jsem se překvapit. Byla jsem s knihou nadmíru spokojená, překvapila mě a děj jsem předem neočekávala. Hlavní hrdinka není žádná náctiletá holčina, která se zamiluje do každého hezkého kluka, nemusíte poslouchat žádné "ten je tak boží" atp. Tím se to pravděpodobně od ostatních YA liší. Postavy měli reálné charaktery a to se mi líbilo. Nikdo tam nebyl příliš dokonalý ani naprosto příšerný.

Dále byla kniha čtivá a bavila mě. Byla vtipná, napínavá a místy i smutná. Byla vyplněna vzpomínky na dědečka Mac, který byl také pracovníkem Archivu. Jenom jsem nepochopila jedno.. Čím byl Archiv tak nebezpečný? Doufám, že se mi odpovědi dostane v již chystaném dalším díle.

Obálka je nádherná, možná trochu jednoduchá, ale snad každého zaujme. Vzhled knihy uvnitř už není tak skvělý.. Chybí mi tam oddělení vzpomínek od přítomnosti a oddělení toho co bylo před hodinou a toho co se stalo ještě za další hodinu. Oddělení mezerou mezi texty prostě nestačí. Vzpomínky tedy byly vyznačeny tučným písmem, které se tam prostě nehodilo. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla a abych pravdu řekla, stěžovala jsem si na to.

V dost recenzích se píše o "nudném začátku", mně se začátek ovšem vůbec nudný nezdál. Je to takový úvod do děje a Archivu obecně, jinak to udělat nešlo.
Občas je potřeba číst trochu mezi řádky, protože pocity Mac jsou málo vyjadřovány.

Děj je plný akce, napětí a pochopení, ano, i když jsem říkala, že hl. hrdinka není tak úplně jako náctiletá holka přece jen potřebuje nějaké pochopení. Představte si, kdyby jste nemohli o svém životě říct ani nejlepší kamarádce, rodičům..
Kniha mohla být lepší, ale líbila se mi. Rozhodně stojí za to, si jí přečíst!
Vaše Poki


- uspěchaný konec

+ obálka
+ reálné charaktery
+ přehledný úvod do Archivu

Celkové hodnocení:

5/5

Zdroje:
Obálka + anotace: www.cooboo.cz/kniha/archiv

Žádné komentáře:

Okomentovat