neděle 26. února 2017

Rick Riordan: Bohové Olympu - Proroctví (R)

http://www.beletrie.eu/data/products/77342.jpgNázev: Bohové Olympu: Proroctví / Heroes of Olympus: The Lost Hero
Autor: Rick Riordan
Díl: 1/5
Počet stran: 572
Nakladatelství: Fragment

Anotace:
První kniha série Bohové Olympu, která volně navazuje na sérii Percy Jackson.

Vítejte zpátky v Táboře polokrevných! Volné pokračování napínavé dobrodružné série Percy Jackson právě začíná! Do Tábora polokrevných přicházejí noví hrdinové Jason, Piper a Leo. Ale než se stačí pořádně rozkoukat, čeká je nebezpečná výprava, vedená záhadným proroctvím. A podaří se při tom všem vypátrat i Percyho Jacksona, ztraceného hrdinu? Není tak zlé probudit se v autobuse cestou na školní exkurzi mezi svou dívkou a nejlepším kamarádem.


Jason se probouzí v autobuse cestou na školní exkurzi do Grand Canyonu. Nepamatuje si, kdo je, ani kdo jsou ti lidé okolo něj. Dokonce ani svého učitele si nepamatuje! Samozřejmě by to nebyl Rick, kdyby hned na začátek knihy nedal nějaký pořádný průšvih. A tak se hlavní hrdinové - Leo, Jason a Piper - nechávají odvézt do bezpečí za hranicemi Tábora polokrevných. Po cestě zjišťují, že se stalo něco hrozného. Percy Jackson zmizel. Olymp byl uzavřen a nikdo neví proč. Héra je v nebezpečí.

Jason, Piper a Leo se tedy vydávají na svou první výpravu, která je extrémně nebezpečná. Vypořádají se se všemi monstry? Vrátí se Jasonovi paměť? Odkud vlastně umí plynně latinsky a kde vzal zbraň?https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/74/1f/32/741f320c8c65137c60402ee2e6234021.jpg

Měla jsem z této série velké obavy, stejně jako spousta lidí, kteří četli sérii Percyho Jacksona. "Opravdu Rick přidal římské bohy?!" říkala jsem si. Nakonec jsem se ovšem stejně odhodlala a koupila si první čtyři díly, protože Rickovi prostě věřím. A vyplatilo se.
Ze začátku je děj zmatený, jelikož žádná z hlavních postav neví, co se děje, tak samozřejmě nemůžeme všemu pořádně rozumět ani my. Komplikované, napínavé, tajemné a zábavné. Tak bych definovala první díl Bohů Olympu. V podstatě se vše rozuzlí až opravdu na posledních pár stranách.
Někdy čtenáři dojdou věci dříve než hlavním hrdinům, ale nemůžeme od nich čekat zázraky, jsou to děti. Navíc se zrovna tato vada na tolika stranách ztratí. No musíte uznat, že skoro 600 stran není zrovna málo.

Nemáme tu ovšem pouze nové hrdiny. Stále zde vystupují i hrdinové ze série Percyho Jacksona, tedy Annabeth, Rachel, Cheirón, nějaké zmínky jsou i o Sileně a dalších...
Navíc musím pochválit autora za to, že vůbec nevypouštěl závěr již jmenované série. Staří táborníci neustále lamentovali nad tím, že byla válka. Vzpomínali na ni se strachem a s obdivem vzhlíželi k hrdinům, kteří v ní bojovali.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/80/0e/d9/800ed96124f4ba3821ea249832b343f6.jpgŠkoda je, že mě zatím Piper ani Jason moc nezaujali. Tedy uznávám, že Jason začal být ke konci knihy dost "cool", ale Piper... No nevím. Uvidím, jak tomu bude v dalších dílech, možná mi jenom vadí její božský rodič nebo možná její neustálá rebelie? Opravdu nevím.
Za to Leo to všechno vynahrazuje! Opravdu, zbožňuju Lea a co jsem si tak všimla, tak nejsem jediná. Zajímalo by mě, jestli vůbec existuje někdo, kdo nemá rád Lea... Ahhh! Leovi vtipy celý děj tak nějak odlehčují, ale na druhou stranu, Leova minulost je vážně depresivní a smutná.
První díl byl hodně o poznávání hlavních hrdinů a hlavně o jejich uvědomění sebe sama.
Mimochodem, příběh je vyprávěný z pohledů těchto tří hl. hrdinů a navíc i z pohledů vedlejších postav, mám pocit, že tam byl i pohled Rachel a v následujících dílech má být pohled Percyho, Annabeth a Nica, které jistě znáte ze série PJ.

Uzavřela bych to tak, že Bohové Olympu jsou vhodní pro ty, kterým se opravdu zalíbil Percy Jackson. Pokud se Vám nelíbil Percy Jackson tak je naprosto minimální šance, že by se Vám líbili Bozi Olympu. Zábavné a napínavé čtení, které je ovšem o něco málo složitější než v prvotní sérii.
Vaše Poki

- odhadování děje
- Piper
- bezchybný Jason

+ humor
+ následky z války proti Titánům
+ neopomínání starších postav
+ postupné odhalování tajemství a dějových nejasností

Celkové hodnocení:

4/5

Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat